Panostitida (Panosteitis) je onemocněním dlouhých kostí v období růstu u velkých plemen psů, které většinou po 18-20 měsíci stáří samo odeznívá. Do té doby se můžete setkat s několika cyklicky se objevujícími epizodami silného kulhání, bolestivosti, které často přichází a odchází a přesouvá se z nohy na nohu.

msp spinká x

Dochází k aseptickému zánětu kosti s tvorbou enostóz = nárůstků kostní tkáně v dřeňové dutině, případně k zánětu okostice. Přesná příčina není dodnes určena, předpokládá se, že onemocnění může způsobit bakteriální i virová infekce organismu, alergie, metabolické poruchy, poruchy imunitní soustavy (autoimunitní poruchy), zvýšená hladina estrogenů po 1. hárání u fen, stres, aj. Diskutuje se i dědičná predispozice. Toto je však součástí celosvětového vědeckého výzkumu a klinických pozorování.

Terapie spočívá v zabraňování tvorbě zánětlivých změn na kostech a poškozování stavby kosti do budoucna. Léky ze skupiny nesteroidních antiflogistik potlačují zánět a bolest, pohybový klid je vhodný k podpoření hojení změn na kosti a k nerozšiřování případných zánětlivých ložisek. Jeho délka je individuální podle rozsahu a hloubky klinických potíží konkrétního zvířete. Pokud se stav zvířete po určité době zase zhorší, je nutné opět podat léky a zajistit mírnější pohybový režim. Změnu krmení není nutné ani vhodné provádět. 

Panostitida nezapříčiní rozvoj jiných vrozených vývojových onemocnění jako dysplazii lokte nebo dysplazii kyčlí. Vyloučit tyto a jiné onemocnění postihující klouby však můžeme jen na základě řádného ortopedického a rentgenologického vyšetření. 

Jaké jsou příznaky?

Projevy onemocnění zahrnují náhlé a prudké kulhání, bez souvislosti na nějaké trauma, jak již bylo uvedeno, nejčastěji u psů velkých plemen mezi 6-18 měsícem věku. Jde o období kulhání dlouhá 2-5 týdnů, přičemž se kulhání může přesouvat z nohy na nohu. Občas mohou mít postižení psi teplotu, zánět mandlí nebo zvýšený počet bílých krvinek. 

 

Jak se Panosteitis léčí?

Není jednoznačný způsob léčení této nemoci. Protože je tato choroba často velice bolestivá, doporučují se léky na zmírnění bolesti. (Podávejte pouze léky předepsané veterinárním lékařem!) Toto onemocnění musí odeznít samo, po proběhnutí všech tří fází jsou minimální následky. Jak už bylo řečeno, toto onemocnění ve většině případů trvá mezi 2-5 měsíci, ale může trvat i mnohem déle. Existuje více chorob s podobnými příznaky, a tak pokud váš pes má trvající příznaky i po obvyklém časovém období nebo nereaguje na předepsanou léčbu, měla by být diagnóza přehodnocena.

 

Jak předejít Panosteitis?

Prevence pro toto onemocnění není bohužel známa. Nicméně kvůli potenciální genetické souvislosti je důležité si vybírat štěně ze zdravého chovu. Přestože je velký výběr druhů krmiv pro štěňata velkých plemen, není dokázáno, že tyto krmiva snižují riziko onemocnění v porovnání s normálním krmivem pro štěňata. Pokud váš pes má příznaky tohoto onemocnění, pohyb a aktivita by měla být omezena do doby, kdy příznaky odezní.

Zdroj: MVDr. A. Janíková a Pavel Galko, MVDr. Foster & Smith pro www.peteducation.com