Již v samotném názvu plemene je uvedeno jeho určení a původ, strážní pes, pes hlídač a společník, není náročný na chov a klimatické podmínky, poslušný, vyrovnaný, má vrozené hlídací schopnosti. Plemeno bylo vyšlechtěno v Moskvě v 50. letech 20. století. Autorem plemene je Ústřední škola vojenského chovu psů, šlechtitelská stanice „Rudá hvězda“. Plemeno vzniklo rozšířeným reprodukčním křížením plemen: kavkazský ovčák, bernardýn, ruský strakatý honící pes. Zakladatelem rodu plemene moskevský strážní pes je Orslan. První popis standardu plemene skupiny MOSKEVSKÝ STRÁŽNÍ PES byl vypracován v roce 1958. Následující standard byl publikován pří získání statutu plemene v roce 1985. Dne 17.dubna 1992 byl Federací chovu služebních psů schválen současný standard. Platný standard byl s malými změnami a doplňky v roce 1997 schválen RFK (Ruskou kynologickou federací) a přijat Odborem chovu plemenných a hospodářských zvířat Ministerstva zemědělství a výživy Ruska.
Moskevský strážní pes má harmonickou, hrubou robustní stavbu těla, je velkého vzrůstu, se širokým poněkud prodlouženým tělem, s dobře vyvinutým objemným svalstvem, aktivní a pohyblivý. Pohlavní typ je dobře vyjádřen, psi jsou mohutnější a mají výraznější samčí vzhled než feny.Moskevský strážní pes je poslušný, sebejistý, vyrovnaný, inteligentní strážní pes, s velmi výrazným hlídacím instinktem, samostatný i vyhledávající kontakt, zcela oddaný majiteli a celé rodině, neprojevuje bezdůvodně agresivitu. Dobře se cvičí, může být psem společníkem, ochráncem, služebním a hlídacím psem.
Moskevský strážní pes byl vyšlechtěn ruskou armádou pro vlastní potřeby k ostraze vojenských i státních objektů a objektů zvláštního určení, věznic s nejvyšší ostrahou, raketových základen apod., kde je třeba nekompromisního zásahu proti narušiteli. Šlechtění probíhalo po druhé světové válce ve stanici Rudá hvězda pod vedením vedoucího školy vojenské kynologie generálmajora G. N. Medvěděva. Moskevák je výsledkem reprodukčního křížení bernardýna, kavkazského ovčáka a ruského strakatého loveckého psa. Po kavkazském ovčákovi zdědil silné zuby, vynikající pohybovou soustavu, vytrvalost, nedůvěru k cizím, ostrost a zlobu. Od bernardýna převzal líbivý exteriér, dobrou cvičitelnost a oddanost svému pánovi. Díky tomu je tento silný a ostrý pes velmi dobře zvladatelný. Hodí se ke strážní službě, ale zvládá i pachové práce. Hlavní předností je však ochrana objektů. Je to pes tvrdý při útoku, neúplatný. I přes svou mohutnost je velmi pohyblivý a vytrvalý. Svěřený objekt a psovoda chrání s nasazením svého života. Nikdy se nestane, aby se obrátil proti svému pánovi, ani v největším rozdráždění, což někdy udělá například kavkazský ovčák. Je to pes velmi inteligentní, který dokáže sám vyhodnotit situaci a podle toho zasáhne, to je nesporná výhoda při střežení objektů.
Moskevský strážní pes hlídá svěřený pozemek přibližně od věku 6 měsíců, ale k opravdu tvrdým zásahům se používá až od 2 let, kdy je již plně vyspělý, jak fyzicky, tak především psychicky. Jsou to psi velmi vyrovnaní, neútočí bezhlavě na plot, sami si vyhodnotí, jak mají na nastalou situaci zareagovat. Další výhodou těchto psů je, že nejsou zbytečně hluční.

eliška

Moskevský strážní pes je dobře cvičitelný, i když způsobem zcela odlišným třeba od německého ovčáka. Pes, který je oddaný svému pánovi, pro něj udělá cokoliv. Co se naučí, pamatuje si navždy, není nutné stálé opakování. Není dominantní vůči své rodině, nestává se, že by byl agresivní na majitele, či si chtěl získat vůdčí pozici. Na klimatické podmínky jsou absolutně nenáročný, jejich hustá srst je dobře ochrání před zimou, není náročná na údržbu, stačí občas pročesat. Přes jejich nenáročnost je třeba počítat s tím, že pes potřebuje hodně lásky a péče v době, kdy se jeho osobnost formuje. Výchova musí být sice důsledná, ale v žádném případě ne drsná. Na výživu není v dospělosti nijak zvlášť náročný, ale v době růstu a vývoje kostry je potřeba kvalitní krmivo s dostatečným množstvím minerálních látek a vitamínů a obzvláště dostatek vápníku vyváženého fosforem. Velmi důležitý je pro moskeváka pohyb, pro svůj harmonický vývoj potřebuje, buď velký výběh, nebo dlouhé procházky, jinak z něj bude neosvalené zvíře , které nebude moci plnit svou funkci strážce majetku.
Pokud se rozhodnete pořídit si moskevského strážního psa, je dobré se s ním seznámit i prakticky, což znamená navštívit chovnou stanici, podívat se na rodiče a vyzkoušet si jejich reakce, protože se těžko uvěří tomu, že z té malé roztomilé huňaté kuličky vyroste tvrdý ochránce majetku. Moskeváka by si měl pořídit jen člověk, který je schopný psa vážícího 70 kg i více udržet na vodítku v každé situaci. Také je důležité od nejútlejšího věku mít na paměti, že je to osobnost. Musíte zvážit i to, zda mu můžete dopřát vše co potřebuje : dostatek pohybu, kvalitní výživu a hodně lásky.
V moskevském strážním psu získá jeho majitel nejen milující a oddané zvíře, ale především neúplatného strážce své rodiny a majetku, který je vždy připraven za něj dát život.

1899946_649045575131777_544734372_n

 

Text a foto: Olga Daňková, CHS Těšínské nebe- www.tesinskenebe.cz