caspian3

1. ČMKU- Českomoravská kynologická unie (www.cmku.cz). Zastupuje u nás a řídí se zásadami FCI (Fédération Cynologique Internationale), mezi laiky asi jediná známá kynologická organizace. Chovatelským klubem ČMKU (http://www.cmku.cz/cz/vystavy-137), který zastřešuje chov MSP (KAO, SAO, JRO) je Klub ruských a asijských ovčáckých psů- KRAOP (www.kraop.cz). ČMKU a kluby sdružené v ČMKU u nás organizují největší počet výstav, jak klubových, speciálních, oblastních, národních, tak mezinárodních (www.cmku.cz/vystavy.htm). V ČMKU a jejich klubech je také evidován největší počet psů. Pro uchovnění psa/feny je povinné dokládat vyhodnocení RTG na dysplazii kyčelního  a loketního kloubu.

2. ČKF – Českomoravská Kynologická Federace (https://ckf.proweb.cz/) je dobrovolnou zájmovou organizací sdružující různé kynologické kluby zabývající se chovem a výcvikem psů v souladu s předpisy United kennel Clubs International – UCI, http://www.u-c-i.de/. UCI – je mezinárodní, nepolitická organizace zastřešující kynologické kluby asi 15-ti států včetně USA a Kanady. Jejich internetové stránky nejsou moc aktuální, organizace pořádá asi 2 mezinárodní výstavy za rok. Pro uchovnění psa/feny jsou od roku 2021 povinná zdravotní vyšetření – RTG kyčlí.

3. KOSD- Kynologická organizace SECURITY DOGS (www.kosd.cz), prezentuje se jako zapsaný spolek sdružující plemena: kavkazský ovčák, moskevský strážní pes, středoasijský pastevecký pes, jihoruský ovčák. Spolek není mezinárodně zastřešen již žádnou další organizací. Zde si psy posuzují sami, vedou plemennou knihu a vydávají PP. Výstava je spolkem pořádána 1x ročně. Pro uchovnění psa/feny jsou od roku 2022 povinná zdravotní vyšetření – RTG kyčlí.

Z výše uvedeného je vidět, že situace s organizací chovu moskeváka u nás není jednoduchá. Problémem plemene je především roztříštěnost chovu, kdy si výše uvedené organizace nejen vzájemně neuznávají chovnost jednotlivých psů.  Důsledkem (ke škodě plemene) je nedostatek chovných jedinců (především psů), které každé plemeno k udržení životaschopnosti nutně potřebuje a dalším problémem je velká příbuznost mezi psy narozenými v ČR.

Pokud si pořídíte štěně s PP UCI nebo KOSD, tak budete odkázáni pouze na cca 3 výstavy v ČR za rok . 

/www.ruskypes.cz/

ZDE SE PODÍVEJTE, JAK VYPADAJÍ RODOKMENY JEDNOTLIVÝCH KLUBŮ A ORGANIZACÍ.