Každý pes je vizitkou svého majitele, tedy Vás. Jeho zdravotní stav, vzhled a chování je výsledkem kvality Vaší péče. Dříve než si dojedete pro štěně, je velice důležité se domluvit se svými blízkými, zhodnotit své časové, prostorové i finanční možnosti a po té se teprve rozhodnout, jaké plemeno nebo jaký pejsek je pro Vás ten nejvhodnější. Jiné nároky mají samozřejmě psi větších plemen než toyplemena, jinak se asi budete starat o psa loveckého, služebního nebo společenského plemene. V neposlední řadě je důležitá i volba pohlaví Vašeho budoucího miláčka. Při výběru štěněte si všímejte vyrovnanosti vrhu a zjevných odchylek ve zdravotním stavu štěňat. Zkušený chovatel Vám jistě rád poradí.
Pokud ale přijdete do chovu, kde Vám z jakéhokoliv důvodu odmítnou ukázat rodiče (matku) a prostředí, ve kterém štěňata žijí, raději si koupi rozmyslete. Také kupovat štěně na parkovišti či na nedělním trhu není příliš rozumné. Obchod se psy je bohužel pro některé pseudochovatele pouze byznys – používají k chovu jakékoliv, někdy i zdravotně postižené jedince (např. dysplazie), kteří mohou přenášet vady na potomstvo. Proto je dobré si chovatele nejdříve prověřit, osobně ho navštívit a přesvědčit se na vlastní oči. Serióznímu zájemci o štěně žádný poctivý chovatel návštěvu neodmítne. Pokud uvidíte spokojenou psí mámu, štěňata, která nemají strach z lidí a zvědavě se na Vás přiběhnou podívat, tak poznáte, že se zde zachází se psí rodinou dobře a štěňata budou mít vyrovnanou povahu. Doporučujeme při koupi štěněte uzavřít s chovatelem smlouvu o koupi, vyhnete se tím pozdějším nepříjemnostem s vyrovnáním peněz při navrácení štěněte ze zdravotních důvodů nebo jeho úhynu.
Dva až tři dny po koupi štěněte s ním zajděte na veterinární preventivní prohlídku a to i za předpokladu, že psí mimino viditelně nic netrápí. První dny štěně pozorujte, zda nezvrací, namá průjem a zda mu chutná jíst.
Každé štěně by mělo být řádně odčervené a navakcinované. Otázky výchovy a případného výcviku jsou obsahově natolik rozsáhlé, že se jim zde věnovat nebudeme. Pouze zdůrazníme, že každý pes by měl být přinejmenším vychovaný. Základem je důslednost ze strany majitele a nejlepší metodou je pozitivní motivace (systém udělám – dostanu odměnu).
Stejně jako se musíte starat o své dítě, i štěně potřebuje Vaši péči k tomu, aby z něj vyrostl zdravý pes, na kterého budete náležitě pyšní. Věřte, že i zde platí: Prevence je nejlepší a jednoznačně nejlevnější léčba!!!