"Pomozte svému štěněti poznávat svět, učte ho novým věcem a dovednostem. Věnujte mu svůj čas. Socializace je důležitá. Jen tak z něj může vyrůst sebevědomý a vyrovnaný pes."

Proč je socializace štěněte důležitá?

Pořídili jste si štěně, malé psí mimino, nepopsaný list. Tento malý tvoreček dostal do vínku od matky přírody balíček genů, které mu pomohou přežít a dělat věci, které jsou vlastní psům již po tisíce let. Pokud se jedná o čistokrevné plemeno, projeví se i vlastnosti dané rasy (získané cílenou plemenitbou a šlechtěním). Avšak zbytek věcí je na vás, na novém majiteli. Pokud chcete, aby pes poslouchal, strážil, dělal agility, canisterapii a spoustu dalšího, musíte ho to zkrátka naučit. Nebude to úplně jednoduchý úkol, ale když ho zvládnete, odměnou vám bude vyrovnaný a spokojený pes, který vás bude milovat a respektovat.

Než ale své psí batole začnete cokoliv učit, musíte mu pomoci poznat svět – socializovat ho. Doma na zahradě nebo v bytě, sám a bez vaší pomoci, se toho mnoho nenaučí. Je třeba mu ukázat, jak to na světě chodí. Že existují i jiní lidé, jiná zvířata, jiná prostředí, prostě je toho mnoho, co musí poznat, aby se správně zařadil do společnosti, neměl strach z běžných ruchů okolního světa. Protože pes, který není správně a řádně socializován, je často ve stresu z věcí, které nezná, protože mu je nikdo neukázal nebo nenaučil je znát . Takový pes je pak poznamenán na celý život, protože je prakticky neustále v zajetí svých obav a strachu. Není proto schopen svoje smysly a intelekt plně využít pro osvojení nových dovedností. Buď se je naučí jen zčásti nebo vůbec. A samozřejmě je takový pejsek velmi nepohodlný a problematický pro majitele, kteří musí přizpůsobit svůj život jeho nevyrovnanému chování, často takový jedinec  končí v útulku nebo uvázaný v lese. A to vše jen proto, že byla na startu jeho života podceněna socializace.

Pokud tedy máte se svým štěňátkem plány do budoucna nebo prostě jen chcete, aby z něj vyrostl bezproblémový pes, ukažte mu nejprve svět a prostředí, ve kterém se bude pohybovat a žít. To je základ pro váš společný spokojený život. 

Než se vydáte “socializovat”.

Než se vydáte se štěňátkem poznávat okolní svět, je třeba mít na mysli tyto věci:

  • štěně by mělo mít ucelenou vakcinaci a dle pokynů veterináře dodržet ochrannou lhůtu, než se štěňátku vytvoří v těle protilátky, v opačném případě riskujete nákazu infekčními nemocemi, které mohou být pro malé štěně i smrtelné (např. parvoviróza)
  • štěně by mělo být fit, aby se plně mohlo soustředit na nové podněty
  • udělejte si na socializaci dostatek času. Spěch a popohánění pejska je kontraproduktivní.
  • štěně před “poznávacím výletem” příliš nekrmte. S plným bříškem se hůře hýbe a je celkově zpomalené, protože jeho tělo se soustředí na trávení potravy.
  • zvolte vhodnou dobu. Příliš velké horko, nebo naopak velké mrazy či déšť, nejsou vhodné pro štěně, které se má něco učit.
  • vždy se řiďte především potřebami svého psa. Každý jedinec je jiný, má jiné vjemy, jiné schopnosti. Někdo se učí rychleji, někomu to jde pomaleji, jiný se rychleji unaví atd.
  • dbejte na bezpečnost svého psa. Uvidí a uslyší tolik nového a ne vždy na to může reagovat adekvátně. Musíte mít vždy možnost situaci řešit nebo zasáhnout, což např. u volně pobíhajícího pejska nelze.
  • pokud sledujete na svém psovi únavu, je čas s ním jít domů, kde si odpočine a v klidu zpracuje nově nabyté informace. Unavený pes je utlumený a nové podněty a informace stejně nepřijímá.
  • vyvstane-li pro psa stresová situace, snažte se ji co nejrychleji vyřešit tak, aby se pes uklidnil (změňte místo, psa uklidněte).
  • nenuťte psa bezprostředně k opakování situace, která ho stresovala. Dejte mu čas, ideálně se na místo vraťte za několik dní.
  • vystresovaný pes řeší svůj aktuální problém a není schopen myslet na něco jiného, velmi často řeší stres útěkem nebo agresí. Ochromený strachem je schopen ošklivě ublížit sobě nebo svému okolí.
  • neučte štěně mnoho věcí najednou. Jeho intelekt a udržení pozornosti ještě nejsou na úrovni dospělého psa. Vždy berte v potaz jeho věk a schopnosti. Rozplánujte si socializaci do více kroků na delší čas.

Níže naleznete videa SOCIALIZACE ŠTĚNĚTE VE MĚSTĚ.

/autor: Čiperová Kateřina – ruskypes.cz /

Reklama