ROZHODLA JSEM SE VÁM TROŠKU PŘIBLÍŽIT ŽIVOT S MOSKEVÁKEM A PROTO JSEM POŽÁDALA O ROZHOVOR DLE MÉHO VELMI ZKUŠENOU CHOVATELKU A MAJITELKU CHS Z BLAHUŇOVSKÉ DUBINY.
JE PRAVDA, ŽE JSEM JI MUSELA CHVÍLI PŘEMLOUVAT, NEŽ SVOLILA, PROTOŽE ONA SE PRÝ ROZHODNĚ NECÍTÍ JAKO ZKUŠENÝ CHOVATEL, ŽE PROSTĚ O SVÉ PEJSKY JEN PEČUJE SE VŠÍ LÁSKOU A TO JE CELÉ. JÁ ALE MYSLÍM, ŽE JSEM SI PRO TAKOVÝ ROZHOVOR LÉPE VYBRAT NEMOHLA, ALE TO POSUĎTE SAMI…….

Blahuň

JAK DLOUHO SE UŽ VĚNUJETE CHOVU MOSKEVSKÝCH STRÁŽNÍCH PSŮ? KOLIK PSŮ A FEN CHOVÁTE?

Chovu MSP se věnuji zatím pouhých osm a půl roku. Dnes chovám dva psy (Maxe-8 let, Arga-2roky) a dvě fenky (Áju-3 roky a Barunku 2 a půl roku). Maxe jsem si dovezla z CHS z Dětenic, k němu jsem přivezla fenku Bellu (Bozsoki Harci Bella) z Maďarska, která bohužel před dvěma lety zemřela na těžký zánět dělohy, v roce 2010 jsem si přivezla ze Slovenska z CHS Walking Stone Áju (Ayla Walking Stone). Barunku jsem si ponechala z našeho druhého vrhu, museli jsme jí rozdýchat a pak už jsem jí nedokázala nikomu jinému svěřit. Argo je náš nejmladší. Hledala jsem, kde do budoucna seženu krycího psa pro Barunku a našla skvělou CHS od Beskydských vrchů paní Sobíkové. Souhra náhod chtěla tomu, že Argo k nám přišel o rok a půl dříve, než jsem původně chtěla. Ale jsem za něj šťastná, povahově je to nejúžasnější pes, jakého jsem kdy měla. Totální flegmouš a přitom skvělý hlídač, děti ho milují. Jen ještě musím říct, že před Maxem jsem měla ještě jednoho moskeváčka, taky Maxe, ale ten bohužel zemřel úplně náhle v šesti měsících na selhání srdce. Měl vrozenou vadu, dilatační kardiomyopatii. Od té doby si nechávám svoje pejsky vyšetřit na srdeční vady (RTG a EKG).

PROČ JSTE SI VYBRALA U NÁS STÁLE VELMI MÁLO ZNÁMÉ PLEMENO MSP?

Proč jsem si vybrala moskeváka? Totální náhodou!!! Vždycky se mi líbili velcí psi a navíc jako holka žijící celý život v paneláku jsem si to nemohla dovolit. Po VŠ, kdy jsem začala pracovat a koupila pozemek na stavbu domu, tak jsem totálně toužila po Leonbergerovi nebo Kavkazákovi. Můj tehdejší přítel a pozdější manžel chtěl Bernardýna. Náhoda tomu chtěla a v jednom čísle časopisu Fauna, který jsem si koupila kvůli titulní straně, na které byl leonek, byl velký článek o moskevákovi (pro mě a mého přítele trefa: najednou jsme měli oba to, co jsme chtěli. On bernardýna a já kavkazáka, jak tomu dneska říkám: 2v1). A inzerát na štěňátka, byla sice už rozebraná, ale jeli jsme se nezávazně podívat na rodiče k panu Jakoubkovi do Dětenic. Tohle plemeno nás totálně nadchlo a odjížděli jsme se zamluveným raubířem z příštího vrhu. K tomuhle příběhu chci jen podotknout, že manžel mi nevydržel, ale láska k MSP ano!!!

CO BY MĚL ZÁJEMCE O ŠTĚNĚ VĚDĚT A MÍT ZA INFORMACE, NEŽ SI MOSKEVÁKA POŘÍDÍ?

Co by měl vědět zájemce o MSP?
V podstatě totéž, co zájemce o jakékoli zvíře. Pes je závazek, pro nás je pes člen rodiny. Takže jestli mám dost času se věnovat svému psovi, jestli jsem materiálně zajištěna, abych mu mohla dát to, co potřebuje, krmení, péči, ale hlavně lásku. MSP je vzrůstem velký a mohutný pes, takže musíte mít pocit že ho i fyzicky zvládnete. (Jen poznámka: moje maminka, které je 65 let a váží asi tak 55 kg, zvládá všechny naše psy, i největšího a nejstaršího Maxe, který má k 80kg). Všem zájemcům vždycky říkám, že důležité je, jak si pejska vychovají. Mně se osvědčilo pejska od malička brát všude s sebou, nechat ho hladit a mazlit se s dětmi. Svůj ochranářský a hlídací instinkt mají v krvi, ale nejsou pak zbytečně agresivní mimo svůj prostor.

PODLE ČEHO VYBÍRÁTE A TIPUJETE NOVÉ PANÍČKY PRO VAŠE ŠTĚŇÁTKA? ODMÍTLA JSTE NĚKDY ZÁJEMCE O ŠTĚNĚ?

Nové páníky jsem zatím nemusela nijak cíleně vybírat, zatím jsme měli “štěstí” na super lidi, ale jsem psychicky připravená na to, že jednou to přijde a budu muset odmítnout někoho, kdo mi nebude “vonět”. Na druhou stranu jsem ráda, že si to jako chovatel můžu dovolit. Vybírám mým dětem rodiny na celý život, tak bych to opravdu neměla odfláknout!!!

KOLIK ČASU TRÁVÍTE SE SVÝMI SVĚŘENCI?

Kolik času trávím se svými psy? A nejen já, ale celá rodina? Tohle by šlo napsat strašně jednoduše: jsme s nimi pořád. Samozřejmě mám zaměstnání, pokud jsem v práci, dělám 12-ti hodinové šichty, bydlí se mnou moji rodiče, maminka je už v důchodu, takže upřímně mohu říct, že s pejsky trávíme 24 hodin denně, pokud mám volno jsme v podstatě celý den na zahradě, ale chodíme i na procházky do okolí, protože si rádi “přečtou” zprávy, které tam zanechávají ostatní pejsci.

JAK MOC JE CHOV TOHOTO PLEMENE ČASOVĚ A FINANČNĚ NÁROČNÝ?

Co se týká náročnosti chovu, tak chov mi náročný nepřipadá. Je to jako chov jakéhokoli jiného zvířete nebo jakéhokoli jiného plemene. Musíte zvážit, jestli budete mít na pejska dostatek času a samozřejmě ho uživit. Co se týká krmení, tak spousta lidí má hrůzu z toho, kolik toho takový pejsek sní, my barfujeme a naši čtyři pejsci sní denně 2 kg masa s přílohou, občas dostávají jako pamlsek kuřecí krčky, vepřové nožičky nebo jen piškoty, syrové kosti. Krmení čtyř pejsků mě měsíčně vyjde na 4 až 6 tisíc, podle toho co jim zrovna dopřáváme, takže na jednoho pejska 1 až 1,5 tisíce měsíčně včetně pamlsků. Výchova nijak složitá není. Tohle není plemeno na výcvik, tohle plemeno se musí jen “vychovat”. Naučit, co může a co nesmí. Mám úžasně vychované psy a ani si nejsem vědoma, že bych je nějak zvlášť vychovávala, prostě beru je všude, kam můžu s sebou, říkám, co můžou a co nemůžou a skvěle fungujeme.

PRO KOHO JE MOSKEVÁK VHODNÝ A KOMU BY JSTE HO ROZHODNĚ NEDOPORUČILA?

Dle mého názoru pro každého soudného člověka, který ví, co od psa chce a také ví, co on sám mu může nabídnout. MSP je pes, který potřebuje pohyb, prostor, ale hlavně hodně lásky a zájmu.

JAK SE VAŠI PSI SNESOU S OSTATNÍMI ČLENY RODINY,DĚTMI A CHOVANÝMI ZVÍŘATY?

Snášenlivost? Naši psi žijí celý život ve smečce, nikdy se mi nestalo, že by se mi holky servaly, kluci na sebe byli nevrlí jen když holky háraly, proto je při hárání separuju, ale jinak jsou pořád všichni spolu, hrají si spolu, štěkají spolu u plotu, lítají spolu po zahradě. Máme jedenáct koček, některé doma, jiné venku, nikdy nebyl problém, jen ty venkovní občas proženou po zahradě, ale nestalo se, že by jim ublížili. Co se týká dětí, vlastní bohužel nemám, ale jezdí k nám velmi často můj hyperaktivní synovec a s ním jsou v pohodě, když už je na ně příliš hlučný, tak se seberou a jdou se před ním “někam uklidit” . Jezdím pravidelně na výstavy a tam nemívám pejsky ani uvázané, košík neznají vůbec a lidi si je tam bez problémů hladí a děti se po nich dokonce i válí k oboustranné radosti. Milují děti.

JE PODLE VÁS MOC DŮLEŽITÉ, ABY PES MĚL PP, I KDYŽ SE S NÍM NECHYSTÁM CHODIT NA VÝSTAVY?

PP? Než jsem začala chovat štěňata, tak jsem taky neviděla rozdíl mezi štěňaty s PP a bez PP, maximálně ty cenové, ale teď vím, že PP zaručí přinejmenším plemeno (vyroste vám pes plemene, které jste si koupili), u některých plemen je pro uchovnění potřeba doložit i některé zdravotní testy, jako je to u MSP, alespoň RTG kyčlí, protože tohle plemeno je jako mnoho dalších zatíženo dysplazií kloubů. Já osobně mám pejsky vyšetřené i na srdíčko (první pejsek MSP mi umřel na vrozenou srdeční vadu). Taky dostanete k pejskovi, nebo byste samozřejmě měli dostat, kupní smlouvu, která zavazuje k určitým věcem nejen chovatele, ale i nového majitele, samozřejmostí by měl být chovatelský servis od chovatele, tzn. poradit ve všem, co budete kdykoli potřebovat. Správný chovatel má zájem o “svoje děti”, svoje odchovy po celý jejich život.

NĚJAKÉ DOPORUČENÍ NEBO RADA NA ZÁVĚR?

Moje doporučení bude zřejmě univerzální, asi neexistuje speciální pro chovatele nebo nové zájemce o MSP. Doporučuji pořídit si štěňátko, pokud jste si jistí, že se o něj můžete zodpovědně a s láskou postarat. Doporučuji si pečlivě vybrat zodpovědného chovatele, který svoje psy odchovává s láskou a péčí, protože to, co dostane štěně do začátku je velmi důležité. Doporučuji starat se o svého psa, velmi dobře starat, protože pes je tak úžasné zvíře, které vám vaši lásku dokáže vrátit.
A doporučuji, pokud netoužíte zrovna po moskevákovi nebo jiném “Von”, vezměte si pejska z útulku, protože ten vám vrátí lásky ještě dvakrát tolik!!!

Děkuji Vám za rozhovor a přeji mnoho chovatelských úspěchů a spoustu radosti s Vašimi pejsky.

Autor: Čiperová Kateřina
www CHS: http://www.blahunovskadubina.estranky.cz/

 

blah33

 

blahun

 

 

 

moskevskystraznipes
275
 Photos
599
 Followers
342
 Following
Bellot & Barllon Luck of Catherine, 7 měsíců
#ruskypescz #czechdog #bratri #stenatka #dvakluci #sourozenci #moskevskystraznipes #moscowwatchdog #bestdogs #hafici #moskevak #russianbreedDne 8.5.2019 se v chovatelské stanici Od sněžné řeky (FCI) narodilo 8 krásných štěňátek ze spojení Artemis Aischa ze Žatce a Bastien Jurij z Hasištejnského podhradí. 
5 holčiček a 3 kluci se mají čile k světu. CHS přijímá rezervace na 3 poslední štěňátka. GRATULUJEME!
www.odsneznereky.cz
https://www.facebook.com/odsneznereky/
#ruskypescz #stenatko #stenatka #puppies #puppiesforsale #stenenaprodej #psimiminka #moskevskystraznipes #moskiewskistrozujacy #moscowwatchdog #moskovak #rodokmen #spp #fcikennel #porod #fena #newbornBarey iz Drevnih Mifov
#ruskypescz #moskiewskistrozujacy #moskovskystraznypes #moskevskystraznipes #chlupatypes #russianbear #velkypes #ochrance #hlidac #securitydog #moscowwatchdog #moskevak #velkyhlidacSon & Father
Two piggy 🐷🐷
Barllon Luck of Catherine
Apollon Varjag z Bukové
#ruskypescz #moskevaci #dvapsi #samci #berounka #ureky #horniberounka #bahno #dirtydog #spinavipsi #moscowwatchdog #moskauerwachhund #moskevskystraznipes #moskovskystraznypes #velkypes #bigdog #instadog #chranenaoblast #prirodniparkDalakhani Vaneliss dream
#ruskypescz #stenatko #malypejsek #psimiminko #samec #hafik #instapuppy #moscowwatchdog #moskevskystraznipes #moskovskystraznypes #moskovak #steniatko #psidite #hlidac #pozorpesAgir Luck of Catherine, 18 měsíců
#ruskypescz #velkypes #moskevskystraznipes #krasnypes #bigdog #moscowwatchdog #securitydog #moskevak #instadog #silnypes #dogphoto #russianbreed #mazlik #lovedogsBibiana Luck of Catherine, 6 měsíců
#ruskypescz #bibi #malafenka #stenatko #puppy #moskevskystraznipes #moskevak #moskauerwachhund #bigdog #ilovebigdogs #instadog #czechdog #russiandogs #moscowwatchdogVeselé Velikonoce! Happy Easter! Frohe Ostern! Wesołych Świąt! Boldog húsvét!
#ruskypescz #veselevelikonocevsem #velikonoce #morce #pes #kamaradi #friends #easter #svatkyjara #mladata #puppy #guineapig #moskevskystraznipes #moscowwatchdog #moskauerwachhund #moskovak #moskevak #jaroHertha Z Ďáblova dvora 
#ruskypescz #doginczechia #inaction #povahy #obrany #vzteklypes #pracesfigurantem #moskevak #moskovskystraznypes #moskauerwachhund #moskiewskistrozujacy #zakus #moscowwatchdog #hodnaholcicka #obrana #fenka
Twitter
moscowwatchdog on Twitter
Latest Tweet: Moscow watchdog puppies 😍😍😍 https://t.co/ax6KiRjdNP https://t.co/ooldslAGTI
13 people follow moscowwatchdog
Twitter Pic Pozorpes Twitter Pic diarmuid Twitter Pic kacenkac Twitter Pic haf_mnau Twitter Pic alejiste Twitter Pic SOSRUSKY Twitter Pic DogWalke Twitter Pic doggydia
Moscow watchdog
4 posts

Recent Posts: