Péče o srst plemene MSP není nikterak složitá nebo náročná. Jde spíše o pravidelnost péče.
Moskeváci mají srst s podsadou, bývá také nazývána dvojitou nebo patrovou srstí. Tento typ srsti však vyžaduje pravidelnou údržbu, aby nedocházelo k jejímu plstnatění nebo tvorbě hot-spotů na kůži.
Naši mazlíci mají srst se dvěma vrstvami.
Krycí vrstva je na povrchu a má ochrannou funkci, chrání před přímými povětrnostními vlivy – déšť, sníh, bláto atd.
Spodní vrstva, tzv. podsada, roste u těla a chrání před chladem a vlhkem, v létě pak před sluncem a horkem. V zimě je podsada vydatnější, v létě pak podsada vylíná a psovi zůstane jen krycí vrstva a naroste slabší vrstva podsady.
Moskevský strážní pes líná 2 x do roka – na jaře a na podzim. Tedy mělo by to tak být. Poslední roky se majitelé setkávají s línáním v neobvyklých ročních obdobích, což je pravděpodobně způsobeno počasím – globálním oteplováním. Nezřídka se tedy setkáte s tím, že váš pes začne línat uprostřed zimy.
Až velmi často se setkávám s tím, že majitelé psa s podsadou v létě ostříhají či oholí. To NIKDY nedělejte! Podsada má svoji funkci po celý rok, takže v létě psa chrání před slunečními paprsky a horkem. Pokud z moskeváka na léto uděláte naháče, vážně ohrožujete jeho zdraví i život. Tím, že ho zbavíte srsti, mu opravdu neulevíte. Narušíte termoregulaci a pes se velmi rychle přehřeje, hrozí i spáleniny kůže od přímého slunečního svitu.
Pokud budete o srst psa pravidelně pečovat, váš pes bude nejen lépe vypadat, ale pomůžete mu udržovat jeho fyzickou a psychickou pohodu.

Jaké hřebeny nebo kartáče pro moskevského stražního psa používat?

Kartáč s drátky

Na běžné pročesávání srsti je nejvhodnější jemný drátkový kartáč, který srst krásně provzdušní a pobere odumřelé chlupy. Tento kartáč se používá i na finální úpravu srsti, např. po vyčesání podsady nebo před výstavou. Pes po vykartáčování vypadá "nadýchaně" a jeho srst je na omak jemná.

Vyčesávání podsady
Pokud je pes v línání, je třeba se obrnit trpělivostí. Tento proces totiž trvá několik týdnů a vy musíte průběžně kožíšek zbavovat odumřelé podsady. A opravdu je to velké množství chlupů, které z mazlíka vyčešete, zejména po zimě. Nejvíce se nám osvědčily dva druhy hřebenů, které níže uvádím.

hrabla_pes

Hrablo, hrábě

Jak už název předesílá, hřeben má tvar hrabiček, zuby mají větší či menší rozestupy mezi jednotlivými zuby. Zuby se mohou otáčet nebo být napevno- záleží jako značku nebo výrobce zvolíte.

Prořezávací (trimovací) hrablo

Tato pomůcka je skvělá věc na vyčesávání odumřelé nebo zacuchané srsti (nepoznala jsem lepší). Jen se musí používat s rozumem, jednotlivé zahnuté hroty jsou totiž zostřené aby mohly srst prořezávat, proto pozor na poranění rukou nebo pejska. Opravdu je třeba trimovací hrablo používat uváženě, aby váš pes poté nevypadal jako "oškubaná slepice". Tím, že mají hroty ostří a vy češete a češete, máte radost jak to krásně jde... až zjistíte, že pejskovi na česaném místě nezbyla skoro žádná srst. A to například před výstavou fakt není dobré.

Dost lidí se mě ptá, zda na moskeváky používám Furminátor. Já odpovídám, že ne. Ale jsou majitelé MSP, kteří ho používají. Mně se však neosvědčil. Ale tím, že je MSP exteriérově dosti neustálené plemeno, liší se u nich velmi často délka srsti. Na delší srst je Furminátor prakticky nepoužitelný, u kratší se jistě použít dá.

Dredy za ušima
Dělají se snad všem moskevákům, které znám. I při pravidelné péči o srst se ony “cucky” za ušima prostě dělají. Co s nimi? Ostříhat! Za ušima ostříhané místo není vidět a rozčesávání je jen trápení vás i pejska. Samozřejmě existují různé rozčesávací spreje a oleje, ale dredy za ušima bývají tak utažené, že jsou nůžky nejlepší a nejrychlejší řešení.

Koupání
Dospělé psy prakticky nekoupu ani nešamponuji, pouze v případech, kdy se pes silně znečistí, například se vyválí v něčem velmi nevábném a smradlavém. Srst tohoto plemene má totiž úžasnou samočistící schopnost, takže ze zabláceného psa máte po pár hodinách zase psa zářivě čistého. Špína prostě zaschne a opadá, maximálně stačí zbytky nečistot vyčesat. V létě se velmi často koupou v rybníce a vlastně nejen v létě, koupou se klidně i v prosinci, kdy je venku pod nulou. 🙂

Na závěr ještě připomínám, že kvalitu a délku srsti ovlivňují zejména tři věci: dědičnost, strava a péče. První věc neovlivníte, ale zbylé dva aspekty jsou plně ve vašich rukou. Kondice srsti vašeho psa je i vaší vizitkou. Nepočítám samozřejmě dobu nemoci, kdy se kvalita srsti může přechodně zhoršit.

Doufám, že vám tento článek alespoň trošku napoví, jak správně pečovat o kožíšek vašeho moskevského strážního psa.

Autor: Čiperová Kateřina, Ruskypes.cz