Lymská borelióza je závažné bakteriální onemocnění lidí i zvířat. Ve veterinární praxi se s ním nejčastěji setkáváme u psů. Klinické příznaky u psů bývají podobné jako v humánní medicíně. Patří mezi ně apatie, nechutenství, horečka, zvětšené mízní uzliny, kožní změny (u lidí ve formě plošných zarudlých ložisek), bolesti kloubů, vzácněji také poškození srdce, ledvin a nervového systému (křeče, agresivita, změny chování).Některé příznaky u psů však nejsou, zejména na počátku onemocnění, příliš patrné. S charakteristickými kožními změnami se u psů téměř vůbec nesetkáme. Nejčastějším příznakem boreliózy psů tak bývá nechuť k pohybu nebo kulhání na jednu či více končetin. Pokud se onemocnění zavčas rozpozná, dá se úspěšně léčit aplikací antibiotik, která však musí být podávána dlouhodobě (jeden až několik měsíců). V případě, že borelióza přejde do chronické fáze, zanechává na pacientovi trvalé následky, nejčastěji ve formě chronických zánětů kloubů a trvalého kulhání.

Lymská borelióza je onemocnění, které se v našich podmínkách běžně vyskytuje. Zdrojem nákazy pro psy jsou infikovaná klíšťata. Nemocný pes naštěstí nemůže nakazit jiná zvířata ani člověka. K nákaze člověka však může dojít, když majitel holou rukou vytahuje psovi klíště. V oblastech výskytu boreliózy je nejúčinnější metodou boje s nákazou očkování psů.

Nejideálnějším obdobím, kdy zařadit očkování boreliózy do vakcinačního schématu, je zima a předjaří, což je doba před začátkem sezóny výskytu klíšťat. V prvním roce se provádí dvakrát v rozmezí tří týdnů. Následné vakcinace se provádí jedenkrát ročně.

 

ZDROJ: VETERINÁRNÍ KLINIKA MEDIPET, ZLÍN