herti

Všichni, kteří znají moskevské strážní psy ví, že je to plemeno “pěkně od rány” vůči ostatním a proto se může lehce přihodit, že se moskevák dostane do konfliktu s jiným psem.

Tyto konflikty bývají velmi drsné a většinou jde o vteřiny, kdy můžete ještě zasáhnout a předejít tak vážným zraněním nebo dokonce ztrátě na životě. Vždy mějte na paměti jedno pravidlo: NIKDY MEZI RVOUCÍ SE PSY NESTRKEJTE HOLÉ RUCE! Nesnažte si jim otevřít nebo páčit mordu, ani jim netrhejte oběť z tlamy. Nejspíše se vám to stejně nepovede a můžete přijít k velmi vážným poraněním. I když se jedná o vašeho psího miláčka, který by vám za normální situace nikdy neublížil, tak v rámci boje, kdy nevnímá okolí a je plně soustředěn na svoji oběť nebo soupeře, se velmi rychle zakousne do ruky, která se snaží konfliktu zabránit. A vůbec nevnímá, že to je lidská ruka a dokonce, že jde o jeho pána.

Co tedy v takové situaci dělat?

Jak jsem psala výše, pes v afektu je “mimo sebe” a je třeba “vrátit ho zpět do reality”, aby vás začal vnímat nebo pustil ze spárů svoji oběť. Vše musí proběhnout rychle a bezpečně pro vás, kdy efektně ukončíte konflikt a tak zabráníte velkým poraněním nebo úmrtí psů.

  1. psovi způsobíte bolest, která ho donutí aby se začal starat sám o sebe a přestal se zajímat o oběť (u samců zaručeně funguje zmáčknutí nebo zaškubnutí varlat, u obou pohlaví škubnutí ve slabinách)
  2. psovi prudce podtrhnete a zvednete do výšky zadní nohy, tím ho vykolejíte psychicky a samozřejmě ho připravíte o stabilitu a rovnováhu, v takovém okamžiku se pes opět zajímá o sebe a ne o druhého psa
  3. pokud spolu soupeří dva stejně silní jedinci, nelze abyste takto “znevýhodnili” pouze jednoho, protože tím ho oslabíte a dáte šanci druhému psovi, aby získal převahu. Je tedy třeba, aby zasáhli dva lidé u obou psů naráz
  4. nikdy od sebe psy netrhejte. Odtrháváním a trháním od sebe psům totiž přivodíte tržné rány. Musíte docílit toho, aby útočící pes “pustil”.
  5. polévání rvoucích se psů vodou prakticky nefunguje, ztráta času
  6. perfketně funguje pepřový sprej, který agresorovi nastříkáte do očí. Pár dní si sice popláče a bude kýchat, ale “pepřák” dokáže skvěle zabránit při konfliktu nejhoršímu

Takto dopadla majitelka moskevského strážního psa, když chtěla vyřešit konflikt mezi svými psy (msp a jrt). Výsledek: msp si z jrt “překousl” do její ruky:  4 vnitřní stehy, 6 vnějších, antibiotika léky na bolest a minimálně 14 dní pracovní neschopnosti.

/www.ruskypes.cz/