Fosfor a vápník u psa, správný vývoj štěněte

Vápník (Ca)

Vápník je zásadní pro kardiovaskulární, imunitní a endokrinní funkce. Zajišťuje stabilitu buněčných membrán, enzymatické funkce a podílí se na mineralizaci kostí.

Je zcela nepostradatelným prvkem pro správný vývoj štěněte, avšak jeho nadměrné množství v potravě může způsobit závažná onemocnění. Koncentrace vápníku v krvi je regulována mnoha hormonálními mechanismy – ty jsou schopny si poradit s případným krátkodobým nedostatkem vápníku v potravě a zvýšit jeho vstřebávání ze zažívacího traktu. S nadbytkem vápníku v krmivu si ale tyto mechanismy poradit nedovedou. Nadbytečný příjem vápníku vede ke zpomalení zrání kostí a chrupavek. Dochází ke zvyšování celkového objemu kostní tkáně, oddálení remodelace kostí, následně negativně ovlivní proces přeměny chrupavek na kost a vzniká tzv. osteochondróza – jedná se o závažné onemocnění kloubů mladých zvířat, které vede k rozvoji artrózy.

Fosfor (P)

Fosfor se nachází hlavně v mase a je důležitý pro stavbu kostí a zubů. Hraje důležitou roli ve využití tuků a karbohydrátů a napomáhá správné syntéze proteinů při růstu a obnově buněk a tkání.

Při zkrmování potravy s nadbytkem fosforu a nedostatkem vápníku vzniká sekundární nutriční hyperparatyreóza. Ta vede k odvápnění kostí, setkáváme se s ní u psů krmených doma připravovanou stravou s vysokým podílem masa – to je obecně bohaté na fosfor a chudé na vápník. Toto onemocnění bylo a je zaměňováno za křivici (rachitidu) – hypovitaminózu D, která se však v chovech psů v podstatě nevyskytuje díky bohatým zdrojům vitamínu D v přirozené potravě.

Mírná převaha vápníku nad fosforem je velice důležitá u štěňat ve vývoji, obzvláště u velkých a obřích plemen. 

Správný poměr vápníku a fosforu: 1,2 – 2,1 Ca : 1 P

Doporučení:

Štěňata velkých/obřích plemen krmte především kvalitními granulemi, které jsou určené pro štěňata velkých plemen – tato krmiva jsou ve všech ohledech vyvážená a zajistí vašemu štěněti optimální obsah a poměr všech látek, které ke svému růstu potřebuje. Nespoléhejte na to, že doma připravovanou stravou (např. BARF), budete schopni připravit vašemu štěněti plnohodnotné a vyvážené krmení.

/www.ruskypes.cz/