beef header

 

 

Co je to BARF?

BARF je zkratka, která se dá vyložit mnoha způsoby  = Born Again Raw Feeders (znovuzrozen krmit syrově),  = Bones And Raw Food (kosti a syrová potrava) , = Biologisch Artgerechte Rohe Futerung (biologicky vhodná syrová výživa), ale pořád znamená to samé – je to metoda výživy masožravých domácích zvířat přirozeným způsobem – tedy syrové maso, kosti a zelenina. Inspirací nám může být jídelníček divoce žijících psovitých šelem, zejména vlka.

Syrové maso, kosti, zelenina a ovoce patří na psí jídelníček podle příznivců krmné metody BARF. Někteří chovatelé jsou z čerstvého menu pro psy nadšeni, veterináři jsou zdrženlivější. Přinejmenším nezkušeným chovatelům doporučují zůstat u granulí či vařeného jídla.

Pokud máte dostatek času, energie a peněz a chcete svému pejskovi dopřát rozmanitou stravu, zkuste ho krmit přirozeně. Tedy čerstvými přírodními krmivy. Zastánci metody BARF tvrdí, že psovité šelmy jako jsou vlci i divocí psi jsou odjakživa zvyklí na krvavé maso, syrové kosti, rostliny a jejich plody. Tedy na to, co najdou ve volné přírodě a mají na to ideálně vyvinutý trávicí systém


Jak vypadá krmení BARF v praxi?

Každý den psovi namícháte do misky směs syrového masa, vnitřností, kostí, zeleniny a ovoce. Abyste se vyhnuli zdravotním potížím zvířete, je třeba stravu obměňovat a přimíchávat k ní další přírodní doplňky výživy. Dají se pořídit v podobě různých směsí obsahujících vitaminy, oleje, minerální látky a bylinky. Balení vitaminů seženete od 200 Kč, bylinek a klíčků od 300 Kč a balíček na posílení imunity s Propolisem přijde na 400 korun a více.

Kromě kupovaných balení lze použít i domácí zásoby z kuchyně: přírodní nebo rybí olej, mořské řasy, domácí sušené bylinky, bílý jogurt, tvaroh, vejce. Chovatelé, kteří krmení BARF propagují, argumentují, že granule se psům brzy omrzí. “Pro každé zvíře je z psychologického hlediska lepší, když je strava pestřejší a barevnější. Pokud se může v jídle přehrabovat čumákem a hledat na co má zrovna chuť, potom má větší radost z jídla,” tvrdí odbornice na chování zvířat MVDr. Hana Žertová.

 

Složení psího jídelníčku podle BARF:

– V objemu dávky má syrové maso tvořit 70 až 80%, z toho pětinu kosti. Nejvhodnější maso je hovězí, drůbeží a rybí.
 
– Na přílohy zbude 20%. Na jejich místo zařaďte těstoviny, zeleninu, ovoce, rýži, vločky a bylinky. K tomu všemu přidávejte potravinové doplňky jako jsou oleje, minerální přípravky a vitaminy.

 

BARF je náročnější na čas. Pokud se rozhodnete svého psa hýčkat a dopřát mu tento druh stravování, nejprve si pořádně rozmyslete, zda budete mít dost času na vymýšlení jídelníčku a hlavně zda máte dost zkušeností a znalostí o tom, co zrovna váš pes skutečně potřebuje.

“Jestli je váš pes nemocný, nebo má problémy se slinivkou, či je obézní a měl by držet dietu, tak rozhodně syrovou stravu nedoporučuji,” radí veterinářka Petra Miklišová. “U zdravých pejsků můžete BARF vyzkoušet a pokud bude zvířeti vyhovovat, postupně na něj z granulí přejít. Granule mají ovšem tu výhodu, že v nich již je namíchán dostatek vitamínů a látek, které psi potřebují. U štěňat si proto musíte dát opravdu pozor, čím je krmíte. Aby správně rostla potřebují mít hodně vápníku, fosforu a energie,” dodává.

Tvrzení, že pokud pes ochutná krvavé maso, tak zvlčí a stane se agresivním, patří mezi nepodložené mýty. Hodný, vychovaný a zvladatelný pes takovým zůstane, ať žere granule nebo kosti a syrové maso. Pokud v sobě agresivitu a kořistnické pudy má, stravou to nezměníte.

“Přejít u svých psích mazlíčků na syrovou stravu bych doporučila jen těm chovatelům, kteří si zjistí dostatek informací a mají na to čas. V ostatních případech jsem rozhodně pro to, zůstat u granulí. Dříve se psi dožívali nižšího věku, což dokazuje, že jim granule svědčí,” vysvětluje veterinářka Denisa Vítková z Prahy. “Navíc bych se obávala u syrového masa parazitů. A některá plemena nemusejí strávit zeleninu,” dodává.

barf


Kde syrové maso shánět?

Abyste měli jistotu, že se v masu neobjeví zárodky parazitů, salmonela či bakterie kupujte ho buď v obchodech, u řezníka nebo na internetu u prověřených prodejců . Stačí zadat kouzelné slůvko BARF a najdete vakuově balené a zmrazené balíčky nařezaných kousků hovězího, kuřecího, masové směsi, vnitřností či ryb. Navíc prochází veterinární kontrolou, takže si můžete být jisti jeho kvalitou.

Syrové krmení by mělo být vyvážené v rámci jednoho měsíce. Musíte ale brát v potaz velikost psa, jeho zátěž, výdej energie, případně alergii. V průměru by denní krmná dávka měla činit 2 až 3 % ideální hmotnosti psa. Vyvážený jídelníček na měsíc by vás měl u středně velkého psa přijít zhruba na 1000 Kč, což je s cenou krmných granulí velice dobře srovnatelné. Volba je tedy jen na vás.

 

Jak přejít z granulí na syrové

Je několik způsobů jak převést “granuláka” na krmení syrovou stravou, tedy BARF. Existuje několik rad a doporučení, ale vždy se musíme přizpůsobit potřebám konkrétního jedince.

1/ rovnou podáme syrové maso
Nejlepší způsob přechodu. Vyhovuje většině psů.

2/ 1 den hladovka a pak podat syrové maso

Také dobrý způsob, ale není nutné aby pejsek celý den hladověl. Pokud chcete použít tento způsob přechodu, stačí když vynecháte např. večerní krmení.

3/ “mléčný” den – jogurt, tvaroh… a další den už podávat syrové maso

Tento způsob přechodu je vhodný pouze pro ty, kterým mléčné výrobky nedělají potíže.

4/  postupným přidáváním masa do granulí a snižováním dávek granulí

 Tento způsob se jeví jako nejméně vhodný, protože granule a maso se odlišně tráví a tak nadměrně zatěžují žaludek a celý trávící systém


Zdroj: Hobby.cz, Manwe.eu