Panostitida (Panosteitis) je onemocněním dlouhých kostí v období růstu u velkých plemen psů, které většinou po 18-20 měsíci stáří samo odeznívá. Do té doby se můžete setkat s několika cyklicky se objevujícími epizodami silného kulhání, bolestivosti, které často přichází a odchází a přesouvá se z nohy na nohu.

msp spinká x

Dochází k aseptickému zánětu kosti s tvorbou enostóz = nárůstků kostní tkáně v dřeňové dutině, případně k zánětu okostice. Přesná příčina není dodnes určena, předpokládá se, že onemocnění může způsobit bakteriální i virová infekce organismu, alergie, metabolické poruchy, poruchy imunitní soustavy (autoimunitní poruchy), zvýšená hladina estrogenů po 1. hárání u fen, stres, aj. Diskutuje se i dědičná predispozice. Toto je však součástí celosvětového vědeckého výzkumu a klinických pozorování.

Terapie spočívá v zabraňování tvorbě zánětlivých změn na kostech a poškozování stavby kosti do budoucna. Léky ze skupiny nesteroidních antiflogistik potlačují zánět a bolest, pohybový klid je vhodný k podpoření hojení změn na kosti a k nerozšiřování případných zánětlivých ložisek. Jeho délka je individuální podle rozsahu a hloubky klinických potíží konkrétního zvířete. Pokud se stav zvířete po určité době zase zhorší, je nutné opět podat léky a zajistit mírnější pohybový režim. Změnu krmení není nutné ani vhodné provádět. 

Panostitida nezapříčiní rozvoj jiných vrozených vývojových onemocnění jako dysplazii lokte nebo dysplazii kyčlí. Vyloučit tyto a jiné onemocnění postihující klouby však můžeme jen na základě řádného ortopedického a rentgenologického vyšetření. 

Jaké jsou příznaky?

Projevy onemocnění zahrnují náhlé a prudké kulhání, bez souvislosti na nějaké trauma, jak již bylo uvedeno, nejčastěji u psů velkých plemen mezi 6-18 měsícem věku. Jde o období kulhání dlouhá 2-5 týdnů, přičemž se kulhání může přesouvat z nohy na nohu. Občas mohou mít postižení psi teplotu, zánět mandlí nebo zvýšený počet bílých krvinek. 

 

Jak se Panosteitis léčí?

Není jednoznačný způsob léčení této nemoci. Protože je tato choroba často velice bolestivá, doporučují se léky na zmírnění bolesti. (Podávejte pouze léky předepsané veterinárním lékařem!) Toto onemocnění musí odeznít samo, po proběhnutí všech tří fází jsou minimální následky. Jak už bylo řečeno, toto onemocnění ve většině případů trvá mezi 2-5 měsíci, ale může trvat i mnohem déle. Existuje více chorob s podobnými příznaky, a tak pokud váš pes má trvající příznaky i po obvyklém časovém období nebo nereaguje na předepsanou léčbu, měla by být diagnóza přehodnocena.

 

Jak předejít Panosteitis?

Prevence pro toto onemocnění není bohužel známa. Nicméně kvůli potenciální genetické souvislosti je důležité si vybírat štěně ze zdravého chovu. Přestože je velký výběr druhů krmiv pro štěňata velkých plemen, není dokázáno, že tyto krmiva snižují riziko onemocnění v porovnání s normálním krmivem pro štěňata. Pokud váš pes má příznaky tohoto onemocnění, pohyb a aktivita by měla být omezena do doby, kdy příznaky odezní.

Zdroj: MVDr. A. Janíková a Pavel Galko, MVDr. Foster & Smith pro www.peteducation.com

moskevskystraznipes
246
 Photos
557
 Followers
338
 Following
Ruská chovatelská stanice Iz Don-Grada nabízí k prodeji 3 fenky moskevského strážního psa s rodokmenem RKF/FCI. Po krásných a výstavně velmi úspěšných rodičích. Silná kostra, výborná povaha. Velmi seriozní chovatelka. Štěně může být u Vás již koncem měsíce ledna, doprava do ČR zajištěna. Cena za štěně 800 EUR + 350 EUR doprava z Ruska. Se vším poradím a pomohu (ne kvůli výdělku, ale pro nutnost importu nové krve do ČR). Pouze solidním zájemcům, kteří se věnují chovu s PP a výstavám. info@ruskypes.cz
#ruskypescz #czechdog #mylove #russianbreed #stenenaprodej #fenky #moscowwatchdog #moskovskystraznypes #moskevskystraznipes #moskevak #moskovak #izdongradakennel #puppies #puppyforsale #velkypes #straznipesBrix Dal mondo reale , 6 měsíců :) #ruskypescz #czechdog #breeder #stene #strazce #straznipes #pulroku #moskevskystraznipes #moscowwatchdog #moskiewskistrozujacy #moskevak #hafan #peszruskaApollon Varjag z Bukové
#ruskypescz #moskauerwachhund #plemennik #velkypes #snow #inforest #russiandog #moscowwatchdog #moskevskystraznipes #strazcelesa #pesvlese #apollonvarjag #snih #studdogAdrasteia Šumavský medvěd
#ruskypescz #snih #zima #peszruska #ruskeplemeno #fenka #veselypes #moskevskystraznipes #moskovskystraznypes #russiangirlsgram #instadog #moskevak #moskevacka #fciWe love moscow watchdogs :)
#ruskypescz #velkalaska #straznipes #russianbreed #zurivy #psilaska #fromrussia #bigdog #pejskove #moskevskystraznipes #moskauerwachhund #moscowwatchdog #ilovedogs #hafik #chlupac #laskachlupataAltaj Dal Mondo Reale 
narozen: 28. 6. 2016
M: Ajša Beskydský dvůr
O: Apollon Varjag z Bukové 
HD: B/A
#ruskypescz #samec #pejsek #panpes #russiandog #rodinnypes #rodokmen #straznipes #hlidac #moscowwatchdog #moskevskystraznipes #msp #moskovskystraznypes #dogsofslovakia #krasnypesAtrej Roso Ramiro
#ruskypescz #clenrodiny #moscowwatchdog #moskevak #bigdog #ilovedogs #velikypes #strazce #moskevskystraznipes #napoli #domacimazlicekStále se hledá!!! Odměna 5 000,- Kč.
http://www.psidetektiv.cz/zvire/claire-kler-chomutov-2018-12-15
#ruskypescz #ztratilase #hledampsa #ztracenypes #obriplemeno #velkypes #fenka #chomutov #psidetektiv #smutek #prosimvratse #moskevskystraznipes #moskauerwachhund #moskevak #milujemepejsky #kdejsi #odmena #penizeMoskevský strážní pes, fena jménem Claire (čti Klér).
Obec Místo - okres Chomutov. Ztracena dne 15.12. 2018 ráno. Cizím se ji pravděpodobně chytit  nepodaří, bát se není potřeba, zbytečně neutočí. Volejte 725 520 546, 725 520 572.
#ruskypescz #missing #hledase #ztracenypes #ztratilase #chomutov #chomutovsko #moskevskystraznypes #moskevskystraznipes #patrani #patrame #pomozteprosim #moscowwatchdog #czechdog #chomutovaci
Twitter
moscowwatchdog on Twitter
Latest Tweet: Moscow watchdog puppies 😍😍😍 https://t.co/ax6KiRjdNP https://t.co/ooldslAGTI
13 people follow moscowwatchdog
Twitter Pic Pozorpes Twitter Pic diarmuid Twitter Pic kacenkac Twitter Pic haf_mnau Twitter Pic alejiste Twitter Pic SOSRUSKY Twitter Pic DogWalke Twitter Pic doggydia
Moscow watchdog
2 posts

Recent Posts: