Hot spot – „horké místo“ (pyotraumatická dermatitida, akutní mokvavá dermatitida, dermatitis pyotraumatica, acute moist dermatitis) je onemocnění kůže postihující nejčastěji psy.

VT39.06 master.indd

Toto onemocnění je způsobeno autotraumatizací, kdy se pacient škrábe, kouše nebo odírá místa v důsledku lokální bolestivosti nebo pocitu svědění. Mezi vyvolávající příčiny těchto nepříjemných pocitů patří alergie na bleší kousnutí, reakce na jiný bodavý hmyz, zevní parazité jako např. klíšťata, problémy s paraanálními váčky, cizí tělesa (trny, osiny, semena…), povrchová poranění (pokousání), zplstnatělá srst, drobné nečistoty, povrchová poranění, zapaření po koupání, zánět zevního zvukovodu, kontaktní dráždivé látky… V důsledku až maniakální traumatizace postiženého místa dochází během několika minut až hodin k tvorbě zarudlého, mokvavého ložiska bez srsti, které je silně svědivé. Takové „horké místo“ se nachází zpravidla v blízkosti prvotního problému.

Predisponovaná jsou dlouhosrstá plemena s bohatým a hustým osrstěním jako např. svatobernardský pes, moskevský strážní pes, kavkazský ovčák, novofundlanský pes, německý ovčák, čau-čau, bernský salašnický pes, zlatý retrívr, ale i některá krátkosrstá (rotvajler). Onemocnění většinou vzniká v teplém a vlhkém letním počasí, kdy nedochází ke správné ventilaci kůže. Komplikujícím faktorem je špatně udržovaná zplstnatělá srst. Pokud není léčba rychle zahájena proces se rychle šíří a onemocnění se může šířit i do chlupových folikulů, případně ještě hlouběji.

Jak poznáme hotspot?

Nejčastěji se objevuje v teplých měsících v létě a na podzim. Příznaky se rozvíjí velmi rychle, změny na kůži se objevují do několika hodin a jsou velmi bolestivé a svědivé. Pes si místo intenzivně škrábe a vylizuje. Prvotní příčinou je obvykle štípnutí od komára, blechy či klíštěte, drobné poranění, zplstnatělá srst nebo podráždění kůže po koupeli ve vodě se sinicemi, zapaření po koupeli (např. pod obojkem, v záhybech kůže).

Projevy/symptomy

Rychle se rozvíjející změny mají většinou kruhový tvar v průměru několika centimetrů. Jsou silně červeně zabarvené, tvoří se mokvavé eroze a dochází k lokální ztrátě srsti. Postižené místo na sebe upozorní přítomností chlupů, které jsou slepené raným sekretem a nutkavou snahou zvířete o další traumatizaci léze. Nacházíme zpravidla pouze jedno pyotraumatické ložisko s dominantní lokalizací v bederní a křížové krajině, na bocích stehen, v okolí ocasu, na krku a poblíž uší.

Léčba/terapie

Léčba bývá úspěšná, ale musíme s ní začít včas! Okolí mokvavého procesu odmastíme, ostříháme a lézi vyčistíme jemným dezinfekčním roztokem (chlorhexidin, etyllaktát). Někdy je zapotřebí před vlastním ošetřením pacienta sedovat kvůli enormní bolestivosti. Následující léčba spočívá v aplikaci adstringentních roztoků. V současnosti doporučujeme použití veterinárních šamponů s potřebnými účinky (antiseptický, adstringeční, s lokálními anestetiky…). U vysoce zánětlivých a bolestivých stavů, kdy je nutné přerušit bludný kruh svědivosti (pruritu), bolesti a traumatizace, je možné podávat kortikoidy 5-7 dní. Použití límce zabrání automutilaci. Nejdůležitějším terapeutickým zásahem je odstranění vyvolávající příčiny. Pokud se vyvine stav pyotraumatické folikulitidy je většinou potřeba nasadit celkově i antibiotickou léčbu.

První pomoc

Pokud hotspot zjistíme včas, zvládneme ošetření zpravidla sami,  ostříháním srsti v okolí postiženého místa. Zapálenou tkáň poléváme desinfekčními roztoky, avšak pokud nepřerušíme bludný kruh svědění a léze se rozšiřuje, tak je důležité navštívit veterináře, který většinou nasadí celkovou léčbu antibiotiky, která trvá třeba až 3 týdny až měsíc. Je vhodné zabránit psovi v dalším lízání či škrábání. 

Prevence
Doporučujeme pravidelnou péči o srst, čištění uší, kontrolovat naplněnost análních váčků a dodržovat antiparazitární program (protibleší program a boj proti klíšťatům).

Zdroj: internet, zpracovala Čiperová Kateřina-ruskypes.cz